Již naši předkové si byli vědomi, že příroda nám skýtá nesčetné množství léčivých rostlin na všechny možné neduhy. V říši bylin najdeme i přírodní antibiotika méně či více známá. Mezi méně známé byliny patří Černucha setá /Nigella sativa/. Možná jste ji už někdy viděli kvést na zahradě, ale nenapadlo vás, že právě tato půvabná blankytně modrá květina je přírodní antibiotikum. Černuchu také můžete znát pod některým lidovým názvem. Křížový, římský, šebrejový kmín, smračka, panna v háji nebo čabraj. Černucha patří do rodu pryskyřníkovitých. Znali ji už Asyřané před více než třemi tisíci lety. Lahvička s olejem z černuchy byla dokonce nalezena v Tutanchamově hrobce.
Cenný olej z černuchy se vyrábí lisováním za studena. Z černuchy se užívá olej a semeno, obojí v sobě ukrývá více než sto účinných látek. Za hlavní nositele antibiotických účinků se považuje alkaloid nigellin a saponinový glykosid melanthin. Jsou v něm obsaženy vysoce hodnotné nenasycené kyseliny, které si tělo nedokáže vytvořit samo a také esenciální mastné kyseliny, které náleží k nejdůležitějším stavebním kamenům lidských buněk.
Patří mezi ně například kyselina tříslová, linolová, palmitová a myristinová.
Pro černuchu platí, že má antibakteriální, antimykotické a antiseptické účinky. Snižuje krevní tlak a hladinu krevního cukru, zabraňuje zánětům, vyvolává pocení, zlepšuje trávení a ničí střevní parazity. V posledních letech byly laboratorně prokázány anetiepileptické, radioprotektivní a spasmolytické účinky.
Navíc snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu.
Čaj z černuchy užívejte při chřipkových onemocněních. Jednu čajovou lžičku semen podrťte v hmoždíři a zalijte 150ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a denně pijte dva šálky.
Čaj je vhodné doplnit inhalacemi.
Další zajímavé informace .